Unikalna nieruchomość, którą Państwu proponujemy to budynki dawnego browaru i stajni należące kiedyś do kompleksu Pałacowego w Oborach (obecnie Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa).
Pierwszym właścicielem Obór (od 1433 do 1643), była rodzina Oborskich. Później majątek poprzez Koniecpolskich, Wielopolskich, Potockich trafił w 1893 do rodziny Potulickich i w ich rękach pozostał do 1944 r. (...)
Pokaż więcej
Unikalna nieruchomość, którą Państwu proponujemy to budynki dawnego browaru i stajni należące kiedyś do kompleksu Pałacowego w Oborach (obecnie Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa).
Pierwszym właścicielem Obór (od 1433 do 1643), była rodzina Oborskich. Później majątek poprzez Koniecpolskich, Wielopolskich, Potockich trafił w 1893 do rodziny Potulickich i w ich rękach pozostał do 1944 r.
Dwór i zabudowania w dzisiejszej ich formie pobudował w latach 1681-1688 Jan Wielopolski według projektu Tylmana z Gameren, a dokończyła rodzina Potulickich w 1893 według projektu Władysław Marconi (m.in. stajnie i browar).
Nazwa Obory wbrew pozorom nie ma plebejskich korzeni, mimo że nie pozostaje do końca wyjaśniona. Krążą na jej temat różne wersje. Pierwsza mówi o tym, że nazwa wywodzi się od sformułowania Au Bord Du Vistula , co po Polsku znaczy na brzegu Wisły .Tak podobno nazwała to miejsce Maria Ludwika D'Arquien francuskojęzyczna żona Jana Wielopolskiego (siostra żony Jana III Sobieskiego).
Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak teza mówiąca o oboraniu ziemi wokół skarpy wiślanej, gdy rzeka cofnęła się ze swej pradoliny, gdzie obecnie leżą Obory. To zdaje się potwierdzać obecność Oborskich, którzy wywiedli swe szlacheckie nazwisko od nazwy swej posiadłości.
Od zachodu nieruchomość bezpośrednio graniczy z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym w Oborach. Z okien domu widać rozległy, stary park z unikalnym drzewostanem w centrum, którego usytuowany jest XVII-wieczny pałac Dom Pracy Twórczej.
Okalające pałac stawy, widziane z okien naszej nieruchomości zamieszkane przez wodne ptactwo tworzą urzekającą atmosferę, pozwalającą oderwać się na chwilę od zgiełku miejskiego życia.
Od południa i wschodu zabudowania graniczą z Rezerwatem Przyrody "Łęgi Oborskie , a od północy z terenami, na których planowane jest pole golfowe.
Najbliższe sąsiedztwo nieruchomości stanowią chronione tereny zielone. Zatem jest to unikalna możliwość zamieszkania w parku krajobrazowym.
Lokalizacja:
Obory w Konstancin-Jeziorna
Stan prawny:
Działka numer 4/158 o obszarze 7.716 m2 zabudowana budynkiem o powierzchni 1 883 m2
Południowe skrzydło zostało zaadaptowane na cele mieszkalne.
Jest to 700 m2 powierzchni użytkowej, w skład której wchodzą pomieszczenia: mieszkalne (430 m2), strych (180 m2) i piwnica z maszynownią (90 m2).
Powierzchnia mieszkalna to kompletnie wyposażone wnętrze.
Salon z kominkiem, przestronna kuchnia otwarta na salon, gabinet, 6 sypialni, duży pokój gościnny oraz 3 łazienki. W budynkach zainstalowano także alarm współpracujący z monitoringiem.
Całość gustowna i harmonijna, doskonale komponująca się z otoczeniem.
Powierzchnia użytkowa (700 m2):
Powierzchnia mieszkalna
(430 m2):
sypialnie, łazienki, pokój gościnny (Piętro), kuchnia, salon z kominkiem
Środkowe skrzydło o powierzchni ok. 600 m2 dziś w w stanie surowym zamkniętym daje dowolność aranżacji.
Pomieszczenia wysokie na prawie 8 metrów pozwolą na dobudowanie drugiej kondygnacji a tym samym podwojenie metrażu pomieszczeń.
Ciekawa architektura starego browaru daje ponadto wiele możliwości adaptacyjnych.
Ofertę nieruchomość kierujemy szczególnie do sympatyków, hodowców i właścicieli koni.
W istniejących pomieszczeniach stajni można obecnie trzymać 15 koni, a w przypadku większych potrzeb, na te cele można również zaadaptować środkowe skrzydło zabudowań.
Zorganizowaniu stadniny w tej lokalizacji sprzyja również bliskość licznych szlaków do jazdy konnej.
Informacje dodatkowe
Możliwość uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej ok. 600m2 poprzez utworzenie w środkowym skrzydle zabudowań drugiej kondygnacji.
Możliwość dokupienia sąsiedniej działki o powierzchni ok. 8000m2 (aktualnie została złożona oferta na jej zakup).
Planowana w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości lokalizacja (budowa) pola golfowego o powierzchni 87 ha.